Tel

0 507 817 35 12 -0 532 522 87 67 - 444 7 606

Ameliyat Sonrası Yaşam

ameliyattan sonra yaşamTüp mide ameliyatından sonra iyileşme durumunun gidişatına göre hastaların çoğu ameliyattan sonraki 4. gün hastaneden taburcu edilir.

Şehir dışından ya da yurt dışından gelerek ameliyat olan hastaların yaşadıkları yere dönmeden önce en az 1 hafta süreyle gerektiğinde hastaneye 2-3 saat içinde ulaşabilecekleri bir mesafede yakın bir yerde ikamet etmeleri gereklidir.

Taburcu olduktan sonra her gün en az 1,5 litre (8 bardak) su için. İlk 2 hafta diyetisyeninizin belirlediği şekilde sulu gıdayla beslenin. Özellikle ilk haftalarda protein alımınız yetersiz olacaktır. Bu nedenle sıvılara katılan protein tozu takviyesini ihmal etmeyin. Sıvı gıdaları yavaş yavaş küçük yudumlar halinde alın. İlk haftalarda yutma güçlüğü olabilir. Bu beklenen bir bulgudur. Geçicidir, endişe etmeyin. Almanız gereken ilaçları ezerek toz haline getirin ve sulandırarak yutun. Karın duvarındaki ameliyat kesileri zamanla kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle dikilmiştir. Dikiş alınması gerekmeyecektir.

Ameliyattan bir hafta sonra banyo yapmak, hafif yürüyüşler yapmak, araba kullanmak mümkündür. İki hafta dolduktan sonra yumuşak gıdaya geçtiğinizde açlık hissetmeseniz dahi öğün saatlerinde gıda almaya çalışın. Yutmadan önce çiğneyin, çiğneyin, çiğneyin bıkmadan usanmadan çiğneyin. Her seferinde ağzınıza çok küçük lokmalar alın. Doygunluk hissettiğiniz anda sofradan kalkın.

İki hafta dolduktan sonra daha uzun yürüyüşler yapılabilir, yüzülebilir. Cinsel ilişkide bulunmakta sakınca yoktur. Bir ay süreyle ağır fizik egzersizlerden ve ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Çalışanlar için işe geri dönme süresi yapılan işin ağırlığına göre 20-30 gün arasında değişir.

Ameliyattan sonraki ilk bir ay içinde uçak yolculuğu yapılacaksa, uçuş süresince pıhtı önleyici (anti-emboli) çorap giyilmelidir. Sigara kullanılmamalıdır. Sigaranın yara iyileşmesini bozacağı, enfeksiyon risklerini artıracağı, ülsere ve kanamaya yol açabileceği unutulmamalıdır. Alkol kullanılmamalıdır. Alkol kullanılması halinde etkisinin ameliyat öncesine göre daha hızlı ve daha sert olacağını bilinmelidir. Ayrıca alkol alınınca aynı zamanda bol miktarda kalori de alınmış olacağı akılda tutulmalıdır. Ameliyattan sonra çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bir yıl süreyle korunması ve diyetisyen kontrolünden geçtikten sonra hamile kalması uygun olur.