Tel

0 507 817 35 12 -0 532 522 87 67 - 444 7 606

Gastrik By-pass Ameliyatı Nedir?

gastrik bypass ameliyatıTemel mantığı, sindirim sisteminde kestirme bir yol açılarak, gıdaların tam sindirilmeden sona doğru ulaştırılmasıdır. Gastrik bypass ameliyatı sayesinde besinler midenin başlangıcından ince bağırsağın ortasına atlatılır. Böylece midenin çoğu, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsağın ilk yarısı devre dışı kalır. Bu kısımlar üst ucu kapalı, alt ucu aktif sindirim kanalına açılan bir çıkmaz sokak haline gelmiştir artık. Sadece salgılarını sisteme dökerler.

Besinler buralara hiç girmeden geçip giderek azıcık sindirilip atılmış olurlar. Ameliyatın ayrıca mekanik ve hormonal etkilerle iştah azaltma ve doyma hissini çabuklaştırma gibi özellikleri de vardır. Ameliyat kapalı (laparoskopik) teknikle yapılır. İleri düzeyde teknolojik cihaz ve ürünler gerektiren bir ameliyattır.

Karın içinde oluşturulan yeni akış düzeni kalıcıdır geri döndürülemez. Zayıflatma yönünden sonuçları tatminkardır. Ameliyat döneminde hayati tehlike oranı %1-2 civarındadır. Amerika’da en çok uygulanan zayıflama ameliyatıdır. Ülkemizde az sayıda hastanede uygulanmaktadır.